PEZ

PEZ piparmündikommid loodi 1927. aastal Austias, Eduard Haas III poolt, kes soovis turule tuua midagi, mis oleks alternatiiviks suitsetamisele. Väike värskendav komm osutus kiiresti ülipopulaarseks.

Nimi „Pez“ tuleneb saksakeelsest sõnast “PfeffErminZ”, mis tõlkes tähendab piparmünti. Pez kommide esialgne kuju oli ümmargune ning seda nimetati Pez tilgaks. Kommi kuju muutus aga kiiresti meile tuttavaks telliskivikujuks ning see kuju on säilinud ka tänaseni.

  1. aastal ehitati Tšehhoslovakkiasse kommide suuremaks tootmiseks PEZ-i kommivabrik. 1948. aastal müüakse pressitud suhkrutablette väikestes taskuformaatides, kuni leiutaja Oscar Uxa patenteeris tablettide väljastamiseks väikese mehaanilise kommijagaja. 1949. aastal esitleti Viini messil ametlikult esimest kommijagajat. Algne jagaja mahutas sama palju tablette (12) kui täna. 1990. aastate alguses kasvas PEZ-i kogumise populaarsus.

Pez kommid ei ole kui lihtsalt kommid- Pez on iseloomuga komm. Pez on mõnus süüa, lõbus koguda ja see on juba osa kultuurist. Pez kommid on saadaval üle maailma ja rohkem kui 90 riigis.