Japanese Choice

Sushi on Jaapani köögi üks tuntuim pala ning seda süüakse laialdaselt kogu maailmas. Sushis on ühendatud õrn merevetikas, hapukas riis ning meelepärane lisand (kurk, suitsutatud lõhe, keedetud krevetid, tofu, avokaado vms).
Tihti arvatakse, et sushi on toore kala sünonüüm. Tegelikult ei tähenda sushi toorest kala või keetmata mereande. Sõna sushi viitab äädikasele riisile, mis võib olla (võib ka mitte olla) serveeritud koos õhukesteks viiludeks lõigatud värskete mereandidega. Tooreid mereande nimetatakse sashimi’ks.
Sushit saab jagada viide gruppi. Kõige tuntumad sushi tüübid on sushi maki ja nigiri sushi.
1. Sushi maki – tüüpiline sushi maki sisaldab riisikihti + merevetikat (nori leht) + kala või juurviljad, mis on bambuse matiga silindrikujuliseks rulliks keeratud. Seejärel lõigatakse rull viiludeks. Paksemaid rulle nimetatakse futomakiks ja õhemaid hosomakiks. Rulle, millel on riis väljaspool, nimetatakse uramakiks. Parimad näited sellisest uramaki sushist on California ja Bostoni rullid.
2. Nigiri sushi – äädikasele riisile pannakse tükike wasabit ning selle peale omakorda suutäie suurune tükk muna, kala või mõnda teist mereandi. Muna on alati küpsetatud, kuid kala ja mereannid võivad olla toored. Tüüpilisemad kalad, mida selle sushi valmistamiseks kasutatakase on: tuunikala, lõhe, angerjas ja makrell. Süües nigiri sushit, siis tuleks sojakastmesse kasta ainult see külg, mille on kala, sest kastes riisi sojasse, võib riis laiali laguneda. Samuti võib nigiri sushit süüa ka ilma sojakastmesse kastmata.
3. Temaki sushi – on sarnane makile. Nende erinevus on selles, et maki on keeratud silindrikujuliseks rulliks bambuse matiga ja viilutatud, kuid temaki sushi keeratakse käte vahel koonusekujuliseks ning teda ei viilutata vaid süüakse sellisena nagu on.
 
4. Chirashi sushi – seda sushi liiki ei kohta väga tihti väljaspool Jaapanit. Chirashi viitab riisiga täidetud kausile, mis on ketud sashimiga või värskete mereandidega.
5. Inari sushi – on veelgi haruldasem kui chirashi sushi. Inari sushi on praetud tofu taskud, mis on täidetud sushi riisiga.